Filmově-výchovný program pro děti ve věku 3–6 let

O projektu

Cinemini je světově unikátní projekt filmové výchovy pro předškoláky ve věku 3-6 let. Představuje kombinaci krátkých netradičně pojatých filmů (počátky kinematografie, současná animace, experimentální filmy)
a speciálně vyvinutých aktivit, které podpoří dětskou imaginaci a umocní jejich zážitek z filmu. 

 

Děti se v rámci Cinemini učí přemýšlet nad audiovizuálními díly a pojmenovávat pocity a dojmy, které v nich filmy vyvolávají. Zároveň aktivně rozvíjejí kreativitu při praktických úkolech.

O projektu

Aktuality

Závěrečné promítání Mini-Film-Klubu: Cinemini v Kině Kavalírka

Promítání filmů Cinemini a jeho doprovodné aktivity rozvíjely kreativitu a kritické myšlení předškolních dětí v rámci Mini-film-klubu od února do ...

Promítání filmů Cinemini a jeho doprovodné aktivity rozvíjely kreativitu a kritické myšlení předškolních dětí v rámci Mini-film-klubu od února do června v rámci 8 setkání. Děti si užily mnoho zábavy, pohybových i kreativních aktivit a především měly zážitek z netradičních filmů, které Cinemini ve svém repertoáru nabízí - od počátků kinematografie, přes experimentální snímky až po současnou animaci.

 

Poslední setkání Mini-film-klubu proběhne v rámci posledního termínu 20. června od 16:00 výjimečně nikoliv v Goethe-Institutu, ale tentokrát v Kině Kavalírka na Praze 5. 

 

Mini-Film-Klub, určený pro děti od 3 do 6 let, je dvoujazyčný program, který je hravou cestou seznamuje s filmovým světem. Společně sledujeme krátké filmy, diskutujeme o nich a zapojujeme děti do různých aktivit, což rozvíjí jejich fantazii a prožitek z filmu.

Tento program, inspirovaný projektem Cinemini Europe, probíhá každé druhé čtvrteční odpoledne v knihovně Goethe-Institutu.

Kdy a kde?

  • Pro koho: Pro děti od 3 do 6 let.
  • Kdy: Čtvrtek 20. 6.,16:00–17:00 hod
  • Kde: Kino Kavalírka (Plzeňská 210, Praha 5)

 

Jak přihlásit své dítě?

Přihlaste se na Vera.Breckova@goethe.de. Přihlášení je závazné pro celý kurz. Akce je zdarma.

 

Těšíme se na vás a vaše malé filmové diváky!

CINEMINI GARDEN PARTY 5. 6. 2024: Den pro pedagožky a pedagogy MŠ v Kině Kavalírka

Den plný odpočinku a pozvání do světa audiovizuální výchovy v rámci světově unikátního projektu filmové výchovy pro předškoláky Cinemini. AKCE JE ...

Den plný odpočinku a pozvání do světa audiovizuální výchovy v rámci světově unikátního projektu filmové výchovy pro předškoláky Cinemini.

 

AKCE JE URČENA VŠEM PEDAGOŽKÁM A PEDAGOGŮM ZDARMA. Registrace na edukace@krutonfilm.cz.


Cinemini Garden Party bude den plný odpočinku, domácího občerstvení a neomezené konzumace vybraných alko a nealko drinků na proslulé zahradě Kina Kavalírka. Večer promítneme film Priscilla (2023) slavné režisérky Sofie Coppoly, a nabídneme speciální filmový drink! A nebude chybět ani party v rytmu nesmrtelného Elvise. Děti si užijí venkovní hry a projekce filmů z projektu Cinemini.

Jako bonus připravujeme představení projektu Cinemini, přátelskou diskuzi a sdílení zkušeností s audiovizuální výchovou, volňásky 1+1 na vybraný film z programu Kina a voucher na občerstvení v kinovém baru.

 

Program
17:00 - 17:30 zahájení
17:30 - 18:30 diskuze o audiovizuální výchově
19:00 - 19:45 projekce Cinemini pro zájemce
20:00 - 22:00 projekce filmu Priscilla
22:00 Elvis párty

 

Těšíme se na Vás!

Cinemini v Mini-Film-Klubu

Projekt Cinemini se svými dětmi nyní můžete zažít v prostorách Goethova institutu v Praze. A to každý druhý čtvrtek od 29. února 2024 do 27. června. ...

Projekt Cinemini se svými dětmi nyní můžete zažít v prostorách Goethova institutu v Praze. A to každý druhý čtvrtek od 29. února 2024 do 27. června.    

"V současné digitální době jsou děti každý den obklopovány audiovizuálním obsahem. Je proto důležité, aby se o tom, co na ně působí a co vnímají, naučily přemýšlet a mluvit", píše na svých stránkách Goethe Institut, který nově spouští Mini-Film-Klub inspirovaný projektem Cinemini europe. Předškoláky tak v rámci filmového klubu podpoří v rozvoji kreativity a jejich kritického myšlení.

Mini-Film-Klub v Goethe Institutu

Mini-Film-Klub je nová bilingvní skupinka, která podnětným a zábavným způsobem uvádí ty nejmenší do světa filmu. Děti nejprve sledují vybrané krátké filmy, o kterých si pak společně povídají a reagují na ně různými formami vzdělávacích a hravých aktivit.

Hravou formou si s dětmi povídají o filmových postavách, o barvách, o hudbě, ale také o tom všem, co se jim ve filmech líbilo a nelíbilo. Tím vším děti efektivně rozvíjejí vlastní fantazii a zároveň prohlubují svůj prožitek z filmu.

Kdy můžete Cinemini v rámci Mini-Film-Klubu zažít?

Program Cinemini proběhne každý druhý čtvrtek od 29. února 2024 do 27. června v čase 16:30–17:30 hodin v prostoru pro děti v 1. patře Goethe institutu v Praze

Lektorky s dětmi mluví česky i německy.

Jak můžete přihlásit své dítě?

O místo v pravidelném kurzu se přihlaste na Vera.Breckova@goethe.de. Přihlášení je závazné od začátku do konce kurzu. 

Detaily k akci najdete přímo na stránkách Goethe Institutu

Filmy

Děvčátko a její kočka

Krása momentu blízkosti s kočkou. Ta její srst, její vrnění, její vousky! Kočky jsou ale svéhlavá stvoření. Možná, že když je budete chtít nalákat na nějaké jídlo, budete muset strpět i jejich zadek před obličejem! Jeden z prvních filmů historie kinematografie, natočený bratry Lumièrovými, kteří před kameru přenesli střípek ze soukromého života.

režie
Louis Lumière
země
Francie
rok
1900
Ptačí volání

Můžeme si vše, co slyšíme, zapsat na papír? A můžeme slyšet vše, co je písemně zaznamenáno? Telefonní záznamník se zapíná a přehrává nahrané zprávy. Neslyšíme však, jak si členové rodiny povídají o nedělním obědě nebo stížnosti rozrušeného souseda – místo toho se začínají ozývat zvuky dvanácti různých druhů ptáků. A k tomu vidíme ruku, která se snaží nalézt znaky, symboly či písmena, která by obsahovala to, co bylo právě proneseno. Jak postupujeme dál, symboly začínají tančit a žít si vlastním životem. Tančí po obrazovce a stávají se jazykem mnohem více věcí než jen ptačího zpěvu.

režie
Malcom Sutherland
země
Kanada
rok
2005
Malý Cousteau

Pokud jste něčím posedlí, začnete to vidět všude. To je případ i malého chlapce v tomto animovaném filmu, který miluje filmaře a mořského badatele Jacquese Cousteaua. A protože v nedalekém kině žádný jeho film nehrají a zima v jeho rodném městě nemá s Cousteauovým světem nic společného, vydává se za ním na cestu. Určitě to musí být někdo, kdo žije společně s velkou chobotnicí, kterou chlapec viděl na filmovém plakátu…

režie
Jakub Kouřil
země
Česko
rok
2014

FILMY V CINEMINI

V repertoáru Cinemini máme pečlivě vybrané filmy, které pracují s různorodým vizuálem či technikou a pochází z odlišných světových produkcí a kultur. Nejedná se vždy jen o snímky narativní, převážnou část naopak tvoří ty abstraktní či experimentální. Nad těmi děti o to spíše rády rozvíjí svou fantazii. 

Filmy v Cinemini

Jak to děláme

V Cinemini mezi dětmi vytváříme vrstevnickou a otevřenou atmosféru, ve které mohou nad filmy přemýšlet samostatně a bez ostychu. Vnímáme jako důležité, aby se děti v bezpečném prostředí naučily přemýšlet nad audiovizuálními díly, se kterými přichází do interakce na denní bázi.

Klademe důraz i na vzájemnou interakci dětí mezi sebou.

Cinemini v praxi
Za finanční podpory
Organizátor